Weź chłopie zdrowie w swoje ręce!
Facetom nie wypada chorować! To mamy zakorzenione od najmłodszych lat! „Marzesz się jak baba”, „twardy bądź” „chłopaki nie płaczą” i takie inne bzdury.
To dlatego mężczyźni żyją średnio dużej krócej od kobiet. Chorowanie objawia się w głowie męźczyzny jako słabość, zniewieścienie, to właśnie takie myślenie prowadzi mężczyzn wprost w objęcia gabinetów lekarskich.
Nie ma przyzwolenia na chorowanie facetów. Bo to oznacza często wręcz osobistą klęskę, załamanie się podstaw poczucia własnej wartości i męskiej tożsamości.
Z danych WHO wynika, że polski mężczyzna żyje średnio 72,1 lat, czyli o 8 i pół roku krócej od kobiety. I choć to o pięć lat więcej niż w czasach socjalizmu, to nadal od krajów wysokorozwiniętych dzieli nas przepaść. Szwedzi żyją prawie 8 lat dłużej, a Japończycy, czy Singapurczycy jeszcze około roku-dwóch więcej.
Obecne wyniki długości życia obywateli Polski odpowiadają wynikom mieszkańców Europy Zachodniej sprzed dwóch dekad !
Znajdujemy się też w niechlubnej czołówce wśród państw tracących najwięcej mężczyzn w wieku produkcyjnym. Ryzyko zgonu polskich mężczyzn w wieku 30-59 lat jest o 70 proc. większe niż ich rówieśników w krajach Europy Zachodniej.
W rankingu potencjalnie utraconych lat Polacy wyprzedzają jedynie Estonię i Węgry. Współczynnik potencjalnych utraconych lat dla Polaków jest dwa i pół razy wyższy niż dla Polek.
Skąd te różnice?
Wielu mężczyzn, wiernych tradycyjnej wizji męskości, staje się jej zakładnikami i stosuje się do wskazówek siedemnastowiecznego medyka, który zalecał by: „mieć zimną głowę, ciepłe nogi, regularne wypróżnienia i… unikać lekarzy jak ognia”.
Takiemu postępowaniu towarzyszy przekonanie o własnym zdrowiu, choć sześciu na dziesięciu polskich mężczyzn ma nadwagę lub otyłość, czterech pali, a pięciu pije zbyt wiele alkoholu.
Jak wynika z „Raportu Siemensa 2012 Zdrowie – męska rzecz”, mężczyźni umierają częściej niż kobiety we wszystkich grupach wiekowych. Ale największa różnica w proporcjach umieralności występuje w wieku 20-34 lata.
W tym okresie mężczyźni umierają czterokrotnie częściej niż kobiety. Ale nawet ci mężczyźni, którzy dożyją 60 r.ż. będą żyli około 5 lat krócej niż kobiety w tym samym wieku.
Dlaczego tak się dzieje?
Otóż kobiety w Polsce żyją tak istotnie dłużej wcale nie dlatego, że nie mają żon… ani dlatego, że są zdrowszą płcią. Owszem, są płcią bardziej długowieczną, lecz nie na tyle, ile pokazują rodzime statystyki !
Umieralność mężczyzn w Polsce z powodu chorób układu krążenia jest prawie o 70 proc. większa niż umieralność kobiet, w tym z powodu zawału serca blisko trzykrotnie. Umieralność z powodu nowotworów złośliwych jest większa o 85 proc. (z powodu raka płuc ponad trzykrotnie). Natomiast z powodu chorób układu oddechowego i trawiennego umiera ponad dwa razy więcej mężczyzn niż kobiet.
Wielu tym zgonom można jednak zapobiec!
Reforma zdrowotna mężczyzny
Z danych GUS wynika, że panowie rzadziej korzystają z konsultacji zarówno u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej jak i specjalistów. Niezbyt chętnie też poddają się badaniom profilaktycznym. Wynika to zarówno z ich przekonania o dobrym stanie zdrowia jak i z lęku przed rozpoznaniem choroby, która rujnuje i grozi utratą kontroli nad życiem.
Wiadomo, że mężczyźni niechętnie poddają się badaniom i nie rozumieją potrzeby „poszukiwania chorób”, szczególnie, gdy nie ma dolegliwości świadczących o pogorszeniu stanu zdrowia. Unikają lekarza, a leki i
suplementy diety uważają za zbędny wydatek.
———————————————————————–
Krótki Poradnik dla Kobiet: Jak namówić faceta na badania?
Przedstawiamy kilka skutecznych trików, którym twój partner nie będzie w stanie się oprzeć:
1. Znajdź odpowiedni moment. Pamiętaj, że mężczyźni nie mają tak podzielnej uwagi jak kobiety, więc zanim przystąpisz do rozmowy sprawdź, czy mężczyzna nie jest zajęty innymi sprawami, jak np. oglądaniem meczu piłki nożnej.
2. Mów w prosty i wyraźny sposób, nie zmuszając go do czytania między wierszami. Jeśli przedstawiasz propozycję działania poprzyj ją argumentami, z którymi twój partner nie będzie mógł polemizować.
3. Na niektórych mężczyzn „działają” porównania np. „dlaczego dbasz tak doskonale o swój samochód, oddajesz go na regularne przeglądy, a nie chcesz zadbać o swoje zdrowie” ?
4. Zaproponuj, że razem wykonacie badania. Dzięki temu poczuje twoje wsparcie i w razie nieprawidłowych wyników nie będzie się czuł odrzucony.
5. Przekonaj go, że wiedza o własnym organizmie pozwoli mu lepiej bronić się przed zagrożeniami. Budząc w nim ducha walki dajesz mu poczucie, że jest silny i panuje nad sytuacją.
6. Zaproponuj mu wdrożenie zdrowego stylu życia, pokaż uroki wspólnych ćwiczeń, smaki zdrowej kuchni.
7. I przede wszystkim chwal za postępy.
Od czego zacząć?
Podstawą dbania o Twoje zdrowie jest regularne wykonywanie badań laboratoryjnych, które pozwolą na ocenę funkcji poszczególnych narządów.
Nieprawidłowe wartości badań mogą być pierwszym sygnałem rozwijających się chorób, np. miażdżycy, cukrzycy, niewydolności nerek, wątroby, a także chorób stawów i nowotworów.
Badania z krwi pozwolą Ci także na ocenę przyczyn Twojego złego samopoczucia, braku koncentracji czy zmniejszenia libido.
Kiedy koniecznie powinieneś zgłosić się na badania?
* jeśli zaobserwujesz u siebie uczucie zmęczenia, zimna, senność, chrypkę, świąd skóry spadek koncentracji i nadwagę, lub jesteś nerwowy i drażliwy, źle znosisz upały, łatwo się pocisz, miewasz duszności, bóle mięśniowe i kołatania serca i tracisz na wadze – powinieneś wykonać badanie stężenia TSH.
Dzięki temu dowiesz się jak funkcjonuje Twoja tarczyca i gruczoły produkujące hormony, wpływające na rozwój organizmu i procesy przemiany materii,
* jeśli masz problem z częstym oddawaniem moczu (zwłaszcza w nocy), zmniejszeniem ilości moczu, bezmoczem, bólem w okolicy nerek lub czuje się osłabiony, znużony, pojawia się kołatanie serca i zaobserwowałeś u siebie obrzęki – powinieneś mieć wykonane badanie stężenia kreatyniny. Jej oznaczenie jest istotne dla oceny zaburzeń funkcji nerek. Może świadczyć także o odwodnieniu,
* jeśli masz zmieniony rytm wypróżnień, śluz w stolcu, wzdęcia i bóle brzucha, szczególnie jeśli pali papierosy i regularnie pije alkohol – warto, byś wykonał badanie CEA – markera nowotworowego (tzw. antygen karcinoembrionalny). Jego podwyższone stężenie występuje między innymi w: zapaleniu i marskości wątroby, w żółtaczce zastoinowej, alkoholizmie, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zapaleniu trzustki i zapaleniu jelita,
* niezależnie od objawów warto wykonywać też regularnie badanie CRP (białko C-reaktywne). Jest ono wskaźnikiem toczącego się w ustroju stanu zapalnego i markerem ryzyka chorób niedokrwiennych układu sercowo-naczyniowego i mózgu,
* jeśli skończyłeś 40 lat, nawet jeśli nie odczuwasz żadnych dolegliwości ze strony układu moczowego, powinieneś wykonać badanie stężenia PSA. To proste badanie pozwala na ocenę ryzyka przerostu lub nowotworu gruczołu krokowego,
* jeśli lubisz niezdrowo się odżywiać, unikasz sportu i żyjesz w stresie – powinieneś mieć oznaczony lipidogram. Pozwala on na określenie ryzyka miażdżycy, istotnej przyczyny chorób serca i układu krążenia.
Wczesne rozpoznanie schorzenia i wdrożenie leków, istotnie obniża ryzyko chorób serca i chorób układu krążenia,
* jeśli chudniesz, masz wzmożone pragnienie i łatwo się pocisz, należy wykonać pomiar stężenia glukozy. To podstawowe badanie w rozpoznawaniu cukrzycy. Choroba wcześnie rozpoznana (jeszcze na etapie stanu przeciwcukrzycowego) pozwala na wdrożenie prostej i nieobciążającej profilaktyki i terapii,
* jeśli lubisz alkohol, często przyjmujesz leki lub jesteś narażony na wdychanie rozpuszczalników organicznych zawartych w farbach i lakierach – ważnym badaniem są próby wątrobowe. Umożliwi to wykrycie choroby wątroby na wczesnym etapie, jeszcze przed wystąpieniem objawów klinicznych, co pozwoli na skuteczniejszą pomoc,
* jeśli masz bóle stawów, lubisz piwo i mocniejsze napoje alkoholowe, chętnie jesz mięso, podroby i owoce morza, dodatkowo masz nadwagę lub jesteś otyły – wykonaj koniecznie badania stężenia kwasu moczowego. Pozwala ono na wykrycie częstej wśród mężczyzn choroby- dny moczanowej. Szybka diagnostyka umożliwia skuteczne zahamowanie postępujących zmian,
* spadek libido, sprawności seksualnej, witalności i stanu psychofizycznego – absolutnie wskazane jest sztandarowe dla każdego mężczyzny badanie stężenia testosteronu. Obecnie już można poziom tego hormonu podnosić. Dostępne są zarówno prekursory testosteronu, jak różne formy podawania go bezpośrednio,
* niezależnie od wieku, samopoczucia i objawów klinicznych należy co roku wykonać morfologię krwi obwodowej. Badanie służy do ogólnej oceny aktualnego stanu Twojego zdrowia.
I choć powszechnie podkreśla się, że mężczyźni żyją krócej, a kobiety częściej od nich zgłaszają się do lekarza, można zmienić ten niekorzystny trend.
Badania laboratoryjne pozwalają na szybkie wykrycie nieprawidłowości w organizmie. To przekłada się na sprawną i skuteczną diagnostykę. A szybkie rozpoznanie choroby i postawienie rozpoznania umożliwia wdrożenie prawidłowego leczenia.
Nie zapominaj też o profilaktyce Twojego zdrowia. Ruszaj się jak najwięcej, zamień samochód na krótki spacer, basen, relaks – zrób coś dla siebie.
Pamiętaj o dobrej suplementacji. Twój organizm zużywa każdego dnia witaminy, mikroelementy. Potrzebuje wielu takich składników by utrzymać Cię w dobrej formie.
Witaminy C i D praktycznie nie wytwarzamy. Jedynie w kilka słonecznych dni możesz syntezować witaminę D przez skórę. Ale czy to robisz… A co to jest kilka dni? 85% populacji w naszej strefie klimatycznej ma jej duży deficyt!
A brak witaminy D to głównie osłabienie Twojego układu immunologicznego, tak mówią badania. Od niedawna przy wypisach szpitalnych zaznacza się stężenie tej witaminy. O czym to świadczy?
A poziom Twojego kolagenu? Masz bóle pleców, kolan, stawów, barków? Wypadają Ci włosy garściami, wzrok Ci słabnie? No właśnie…
Każdego dnia wspieraj swój organizm dobrą suplementacją. To tak jak z Twoim samochodem. Im lepiej o niego dbasz, robisz przeglądy, intersujesz sie nim każdego dnia – wtedy Ci wiernie służy. Dowiezie Cię wszędzie bez kłopotów.
Z Twoim zdrowiem jest identycznie!
Aha, nie zapominaj też, że nie jesteś sam na świecie, żyjesz nie tylko dla siebie, badaj się często, suplementuj organizm, bądź aktywny:
Te proste badania niekiedy naprawdę ratują życie. A tym bardziej mogą je przedłużyć. Chłopie miej więc odwagę, by zadbać o zdrowie!