Przebarwienia skóry – problem medyczny czy kosmetyczny?

Problem medyczny czy kosmetyczny?

Przyczyn występowania, bądź tworzenia się przebarwień na skórze jest nieskończenie wiele. W trakcie wakacji nadużywamy kąpieli słonecznych, które pobudzają znajdujące się w naskórku komórki pigmentowe do produkcji melaniny, czyli barwnika odpowiedzialnego za naturalny kolor skóry.

Jednak słońce nie jest jedyną przyczyną powstawania plam, w wielu przypadkach jest to problem wynikający z genów. Jeśli ktoś w naszej rodzinie borykał się z problemami skórnymi jest duża szansa, że przy bombardowaniu naskórka zbyt dużą ilością promieni UV, przyspieszymy ten proces.

Wróćmy do melaniny.

„Powstaje ona  z aminokwasów tyrozyny lub hydroksyfenyloalaniny w złożonym procesie melanogenezy pod wpływem enzymu tyrozynazy.

Może występować w trzech formach: jako eumelanina- barwnik ciemny, brązowoczarny, pheomelanina-barwnik jasny, czerwonożółty lub melanina trójchromowa-intensywnie czerwony zbliżony do pheomelaniny”.

układ barwnikow skóry

Rys. 1. Układ barwnikowy skóry
1- naskórek, 2 – skóra, 3 – keratynocyt, 4 – melanocyt, 5 – błona podstawna, 6- melanofag

Jakie mogą być przyczyny powstawania przebarwień:

 • samoistne przebarwienia o podłożu hormonalnym, wynikające z naturalnej ekspozycji na słońce,
 • ciąża,
 • stosowanie doustnej antykoncepcji,
 • stosowanie zastępczej terapii hormonalnej,
 • okres menopauzy,
 • inne kuracje hormonalne,
 • choroby wątroby,
 • zaburzenia miesiączkowania,
 • zapalenia przydatków,
 • niedoczynność nadnerczy,
 • nadczynność tarczycy,
 • stosowanie leków (np. hydantoiny, mesantoina).
 • działanie substancji fitotoksycznych lub fotoalergizujących, znajdujących się w lekach, kosmetykach czy mydłach.
mc2 opis

Dr Dorota Bystrzanowska, specjalista dermatolog, lekarz medycyny estetycznej z High – Med. Przychodni Specjalistycznej w Warszawie, bardzo mocno podkreśla rolę hormonów (estrogeny i progesteron).

Zwraca ona uwagę na to, że wg. statystyk problem ten występuje u kobiet dopiero po 30-tym roku życia, a właściwie między 30 a 50-tym. Zauważono, że stosunkowo często u osób z przebarwieniami rozpoznawana jest też choroba tarczycy oraz choroby autoimmunologiczne czy gastryczne, mające związek z zaburzeniem metabolizmu lub niedoborem witaminy C.

Warto zwrócić uwagę na uzupełnianie tych niedoborów naturalną witaminę C, niesyntetyczną. Dodatkowo świetnie sprawdzi się  Atelowoda Komórkowa.

Zawiera rozświetlającą witaminę C – Superox-C™ – ekstrakt z australijskiej śliwki kakadu, która jest najbogatszym w świecie roślin źródłem witaminy C oraz polifenoli.

Ten botaniczny składnik dostarcza przeciwutleniaczy, niezbędnych w walce ze starzeniem się skóry. Wykazuje również działanie antyrodnikowe. Stymuluje pro-kolagen I i syntezę kwasu hialuronowego; wygładza zmarszczki, rozjaśnia przebarwienia. Ekstrakt ze śliwki kakadu zwiększa biodostępność witaminy C.

superox
Atelowoda Komórkowa – więcej informacji >

Możemy i powinniśmy również pomyśleć o zapewnieniu naszej skórze całodobowej ochrony jak również dostarczeniu całej palety dobroczynnych składników, które hamują powstawanie przebarwień. 

Świetnym rozwiązaniem wówczas jest Atelokrem MC2 Biomimetyczno – Ciekłokrystaliczny, którego składniki aktywne są aplikowane w równomierny sposób przez całą dobę („skóra pod kroplówką”).

Zobacz tutaj >

Inteligentna formuła tego kremu sprawia, że jest on skuteczny przy każdym rodzaju skóry, w każdym wieku kobiety. Z kolei ekstrakt z żeńszenia zawiera bardzo duże ilości aminokwasów i witamin,  zatem ma silne działanie tonizujące oraz przede wszystkim chroni skórę przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych (np. promieniowaniem UV).

Ponadto stymuluje regenerację i w znaczny sposób przywraca jędrność skóry. Właściwości żeńszenia pobudzają mikrokrążenie skóry, przyczyniając się do szybkiej regeneracji komórek, a co za tym idzie odnowy naskórka (rozjaśnienia).

protokol efektywnosci

Milena Chorążewska

Jak prawidłowo nakładac kolagen? Zobacz Tutaj >
Hello. Add your message here.