Jak wybierać kremy na zmarszczki?
Czytajmy składy kosmetyków czyli na co zwrócić uwagę i czym jest tajemniczy INCI?
Świat kosmetyków jest pełen kolorowych i świecących opakowań, świetnych tekstów marketingowych, pięknych twarzy modelek wyretuszowanych przez grafików specjalnymi programami komputerowymi.
To sprawia, że znajdując się w takim otoczeniu od razu myślimy, iż w tych eleganckich opakowaniach muszą znajdować się jakieś magiczne składniki, które uczynią z nas boginie piękności. Nazwy też bywają zagadkowe: do twarzy lekka emulsja czy krem? Do ciała balsam czy masło? Pod oczy serum czy żel? Do rąk lotion czy maska?
- Jak znaleźć więc skuteczny kosmetyk, który spełni swoje zadanie i zapewni właściwą pielęgnację?
- Jak uniknąć pomyłki by nie kupować produktów, których skuteczność może okazać się wątpliwa?
Przedstawiamy dziś kilka prostych rad by nie dać się zwieść producentom kosmetyków:
4 porady jak dobrze wybrać krem do twarzy?
1.Warto zacząć od rozszyfrowania składu tajemniczego skrótu INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) czyli systemu ujednoliconego systemu nazewnictwa komponentów produktów kosmetycznych.
W całej Unii Europejskiej obowiązuje prawo nakazujące umieszczanie na opakowaniu kosmetyków opisu składników. Ustalono, iż zgodnie z tą metodologią nazwy użytych składników umieszcza się w kolejności, tak by na początku pojawiły się komponenty zastosowane w największej ilości, a na końcu w najmniejszej.
W przyjętym systemie używamy angielskich nazw związków chemicznych oraz łacińskich nazw roślin i ekstraktów pochodzeniach roślinnego. INCI na pewno nie znajdziecie na frontowej stronie opakowania, znajduje się on na tylnej lub bocznej ściance i najczęściej naniesiony jest drobnym drukiem.
Od Twojej spostrzegawczości i cierpliwości zależy czy kupisz kosmetyk odpowiadający potrzebom Twojej skóry.
- Aby stworzyć różne produkty, potrzebujemy różnych związków chemicznych i dlatego w każdym Twoim kosmetyku odnajdziesz:
- Substancje czynne – czyli takie, dzięki którym kosmetyk wykazuje działanie pielęgnacyjne na skóry różnego rodzaju, np. działanie kojące, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, złuszczające.
- Część z tych substancji wykazuje różnorodne działanie, np. witaminy i tak witamina A zmniejsza przebarwienia i plamy, poprawia strukturę warstwy rogowej, a jednocześnie chroni przed działaniem wolnych rodników i zapobiega starzeniu się skóry.
- Substancje bazowe – czyli takie, bez których nie można stworzyć kosmetyku i stanowią zdecydowaną większość jego składu.
- To dzięki nim otrzymujemy różnorodne formy kosmetyków, np. krem czy żel i ułatwiamy aplikację preparatów.
- Główną substancją bazową jest woda, ale również alkohole i różne rozpuszczalniki, emulgatory, stabilizatory, konserwanty, aromaty, silikony.
- Niektóre z nich mogą mieć również działanie natłuszczające i nawilżające, ale nie jest to ich podstawową funkcją w składzie kosmetyku.
Trudno dokonać wnikliwej analizy składników kosmetyków w dość krótkim czasie. Tym bardziej, jeśli nie ma się tytułu doktora z chemii.
2. poznaj podstawowe składowe kosmetyków:
- Woda – to główny składnik większości wchodząca w skład kosmetyków powinna charakteryzować się odpowiednim poziomem czystości mikrobiologicznej.
- Rozpuszczalniki – których zadaniem jest rozpuszczaniem innych substancji niezbędnych do produkcji kosmetyków; najbezpieczniejszym z tej grupy jest oczywiście woda, która pozostaje obojętna dla skóry, ale stosowane są również gliceryna, etanol, glikole, substancje lipidowe, oleje, ciekłe woski.
- Substancje powierzchniowo czynne –(czyli inaczej surfaktanty) składają się z dwóch części. Pierwsza z nich to hydrofobowa – dobrze komponuje się ze składnikami tłuszczowymi, a druga z nich to hydrofilowa – dobrze komponujące się ze składnikami rozpuszczającymi się w wodzie.
- Substancje powierzchnio czynne ze względu na swoje szerokie właściwości z łatwością usuwają różnego typu zabrudzenia, jak również pozwalają na utworzenie emulsji. W zbyt dużym stężeniu mogę one podrażniać skórę, dlatego w składach kosmetyków znajdziesz często kilka z nich, przy odpowiednim ich dopasowaniu nie wykazują praktycznie żadnych działań niepożądanych.
- Najczęściej stosowane z nich to SodiumLaurethSulfate, CocamidopropylBetaine, Decyl Glucoside. Substancje powierzchniowo czynne to również emulgatory czyli substancje umożliwiające połączenie się dwóc h niemieszających się ze sobą składników, np. woda i tłuszcz. Dzięki emulgatorom powstają emulsje, np. kremy, balsamy, itd.
- Emolienty (substancje lipofilowe, tłuszczowe) – to kolejna grupa „pomocników” tworzących kosmetyki. Ich zadaniem jest natłuszczanie, zmiękczanie i wygładzenie naskórka. Po ich użyciu na skórze powstaje film hydrofobowy, który zatrzymuje wodę w naskórku, co wpływa na jej nawilżenie i poprawę elastyczności.
- Film ten powstaje w wyniku ulatniania się wody z kosmetyku i nie odczuwamy go na powierzchni skóry. Dlatego też stosowane potocznie stwierdzenie „kosmetyk dobrze się wchłania” jest nieprawdziwe – składniki pozostają na powierzchni skóry, a rozpuszczalniki odparowują.
Spotykane w kosmetykach emolienty to np. Octyldodecanol, ParaffinumLiquidum.
- Hydrofilowe substancje nawilżające – to składniki ułatwiające zatrzymanie wody w naskórku i tym samym odpowiadają za jego nawilżenie i elastyczność. Ze względu na swoja budowę mają zdolności pozostawania na skórze, ale również przenikają do warstwy rogowej. Komponenty o małych cząsteczkach wnikają w powierzchnię skóry, jak i penetrują w głąb naskórka, jak np. gliceryna, a te o dużych cząsteczkach działają jedynie na warstwie zewnętrznej, czyli np. proteiny.
- Humektanty – to komponenty odpowiadające za odpowiednie nawilżenie samego kosmetyku, przykładem humektantu jest gliceryna; to dzięki nim łatwo wyciskamy np. krem do rąk z głębi tubki.
- Zagęstniki – dzięki nim otrzymujemy właściwą konsystencję kosmetyku, nie są one zbyt rzadkie ani zbyt gęste. Często spotykanymi z tej grupy komponentów są polisacharydy (Xanthan Gum) i poliakrylany (Carbomer).
- Konserwanty – dbają o to by Twój kosmetyk nie przekształcił się w bombę biologiczną, gdyż dotykając go palcami codziennie dostają się tam drobne bakterie, grzyby, a niektóre z nich są chorobotwórcze i niebezpieczne po namnożeniu. Dzięki konserwantom rozwój tych bakterii zostaje powstrzymany i spokojnie możesz stosować swój preparat zgodnie z informacjami producenta. W grupie tej spotykamy Imidazolidinylurea, Ethylparaben, Methylparaben, IodopropynylButylcarbamate, Methylisothiazolinone.
3. Nie słuchaj tylko sprzedawcy – wybierz krem samodzielnie!
I na koniec wybierając kosmetyk nie słuchaj tylko opinii sprzedawcy, który najczęściej po prostu chce sprzedać Ci jak najwięcej. W drogeriach znajdujemy podział kosmetyków ze względu na wiek.
Wszak nie tylko metryka prawdę Ci powie, a dokładna analiza stanu skóry, a wiek biologiczny skóry poznasz po takich czynnikach jak:
- ilość przebarwień
- szorstkość, bądź z drugiej strony miękkość naskórka
- działanie gruczołów łojowych
- oznaki fotostarzenia się skóry
- ilości zmarszczek powierzchniowych i głębokich
Każdy z nas, mając pewne osobiste predyspozycje zauważa oznaki starzenia się skóry. Intensywna regeneracja przyda się czasem zabieganej i zestresowanej 30-latce, a kuracja witaminą C poprawi poszarzałą przez zimę skórę 20-latki.
Skóra reaguje przecież nie tylko na nasze kolejne urodziny, ale również na porę roku, strefę klimatyczną, w której się znajdujemy, a także na funkcjonowanie hormonów w Twoim organizmie.
Jeśli pracujesz 10 godzin dziennie w klimatyzowanym biurze musisz szczególnie dbać o stan nawilżenie Twojej skóry, bo inaczej zaczniesz mieć problemy z przesuszeniem i brakiem jędrności. Przyglądaj się Twojej skórze każdego dnia, bo prawidłowa jej pielęgnacja to Twoja inwestycja w przyszły, wciąż młody wygląd, a wnikliwa obserwacja pozwoli na dobranie właściwego kosmetyku.
Przecież Twój wiek może zostać Twoją tajemnicą.
Źródło: kosmopedia.org, biochemiaurody.com.