Jak wybrać dobry krem na zmarszczki?

Jak wybierać kosmetyki? NIE KUPUJ KOTA W WORKU!

Czytajmy składy kosmetyków czyli na co zwrócić uwagę i czym jest tajemniczy INCI?

Świat kosmetyków jest pełen kolorowych i świecących opakowań,  świetnych tekstów marketingowych, pięknych twarzy modelek wyretuszowanych przez grafików specjalnymi programami komputerowymi.

To sprawia, że znajdując się w takim otoczeniu od razu myślimy, iż w tych eleganckich opakowaniach muszą znajdować się jakieś magiczne składniki, które uczynią z nas boginie piękności. Nazwy też bywają zagadkowe:  do twarzy lekka emulsja czy krem? Do ciała balsam czy masło? Pod oczy serum czy żel? Do rąk lotion czy maska?

 • Jak znaleźć więc skuteczny kosmetyk, który spełni swoje zadanie i zapewni właściwą pielęgnację? 
 • Jak uniknąć pomyłki by nie kupować produktów, których skuteczność może okazać się wątpliwa?

Przedstawiamy dziś kilka prostych rad by nie dać się zwieść producentom kosmetyków:

Warto zacząć od rozszyfrowania składu tajemniczego skrótu INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) czyli systemu ujednoliconego systemu nazewnictwa komponentów produktów kosmetycznych. 

W całej Unii Europejskiej obowiązuje prawo nakazujące umieszczanie na opakowaniu kosmetyków opisu składników. Ustalono, iż zgodnie z tą metodologią nazwy użytych składników umieszcza się w kolejności, tak by na początku pojawiły się komponenty zastosowane w największej ilości, a na końcu w najmniejszej.

W przyjętym systemie używamy angielskich nazw związków chemicznych oraz łacińskich nazw roślin i ekstraktów pochodzeniach roślinnego. INCI na pewno nie znajdziecie na frontowej stronie opakowania, znajduje się on na tylnej lub bocznej ściance i najczęściej naniesiony jest drobnym drukiem.

Od Twojej spostrzegawczości i cierpliwości zależy czy kupisz kosmetyk odpowiadający potrzebom Twojej skóry. 

 1. Aby stworzyć różne produkty, potrzebujemy różnych związków chemicznych i dlatego w każdym Twoim kosmetyku odnajdziesz:
 • Substancje czynne – czyli takie, dzięki którym kosmetyk wykazuje działanie pielęgnacyjne na skóry różnego rodzaju, np. działanie kojące, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, złuszczające.
 • Część z tych substancji wykazuje różnorodne działanie, np. witaminy i tak witamina A zmniejsza przebarwienia i plamy, poprawia strukturę warstwy rogowej, a jednocześnie chroni przed działaniem wolnych rodników i zapobiega starzeniu się skóry.
 • Substancje bazowe – czyli takie, bez których nie można stworzyć kosmetyku i stanowią zdecydowaną większość jego składu.
 • To dzięki nim otrzymujemy różnorodne formy kosmetyków, np. krem czy żel i ułatwiamy aplikację preparatów.
 • Główną substancją bazową jest woda, ale również alkohole i różne rozpuszczalniki, emulgatory, stabilizatory, konserwanty, aromaty, silikony.
 • Niektóre z nich mogą mieć również działanie natłuszczające i nawilżające, ale nie jest to ich podstawową funkcją w składzie kosmetyku.

Trudno dokonać wnikliwej analizy składników kosmetyków w dość krótkim czasie. Tym bardziej, jeśli nie ma się tytułu doktora z chemii.

Warto jednak poznać podstawowe składowe kosmetyków:

 • Woda – to główny składnik większości wchodząca w skład kosmetyków powinna charakteryzować się odpowiednim poziomem czystości mikrobiologicznej.
 • Rozpuszczalniki – których zadaniem jest rozpuszczaniem innych substancji niezbędnych do produkcji kosmetyków; najbezpieczniejszym z tej grupy jest oczywiście woda, która pozostaje obojętna dla skóry, ale stosowane są również gliceryna, etanol, glikole, substancje lipidowe, oleje, ciekłe woski.
 • Substancje powierzchniowo czynne –(czyli inaczej surfaktanty) składają się z dwóch części. Pierwsza z nich to hydrofobowa – dobrze komponuje się ze składnikami tłuszczowymi, a druga z nich to hydrofilowa – dobrze komponujące się ze składnikami rozpuszczającymi się w wodzie.
 • Substancje powierzchnio czynne ze względu na swoje szerokie właściwości z łatwością usuwają różnego typu zabrudzenia, jak również pozwalają na utworzenie emulsji. W zbyt dużym stężeniu mogę one podrażniać skórę, dlatego w składach kosmetyków znajdziesz często kilka z nich, przy odpowiednim ich dopasowaniu nie wykazują praktycznie żadnych działań niepożądanych.
 • Najczęściej stosowane z nich to SodiumLaurethSulfate, CocamidopropylBetaine, Decyl Glucoside. Substancje powierzchniowo czynne to również emulgatory czyli substancje umożliwiające połączenie się dwóc h niemieszających się ze sobą składników, np. woda i tłuszcz. Dzięki emulgatorom powstają emulsje, np. kremy, balsamy, itd.
 • Emolienty (substancje lipofilowe, tłuszczowe) – to kolejna grupa „pomocników” tworzących kosmetyki. Ich zadaniem jest natłuszczanie, zmiękczanie i wygładzenie naskórka. Po ich użyciu na skórze powstaje film hydrofobowy, który zatrzymuje wodę w naskórku, co wpływa na jej nawilżenie i poprawę elastyczności.
 • Film ten powstaje w wyniku ulatniania się wody z kosmetyku i nie odczuwamy go na powierzchni skóry. Dlatego też stosowane potocznie stwierdzenie „kosmetyk dobrze się wchłania” jest nieprawdziwe – składniki pozostają na powierzchni skóry, a rozpuszczalniki odparowują.

Spotykane w kosmetykach emolienty to np. Octyldodecanol, ParaffinumLiquidum.

 • Hydrofilowe substancje nawilżające – to składniki ułatwiające zatrzymanie wody w naskórku  i tym samym odpowiadają za jego nawilżenie i elastyczność. Ze względu na swoja budowę mają zdolności pozostawania na skórze, ale również przenikają do warstwy rogowej. Komponenty o małych cząsteczkach wnikają w powierzchnię skóry, jak i penetrują w głąb naskórka, jak np. gliceryna, a te o dużych cząsteczkach działają jedynie na warstwie zewnętrznej, czyli np. proteiny.
 • Humektanty – to komponenty odpowiadające za odpowiednie nawilżenie samego kosmetyku, przykładem humektantu jest  gliceryna; to dzięki nim łatwo wyciskamy np. krem do rąk z głębi tubki.
 • Zagęstniki – dzięki nim otrzymujemy właściwą konsystencję kosmetyku, nie są one zbyt rzadkie ani zbyt gęste. Często spotykanymi z tej grupy komponentów są polisacharydy (Xanthan Gum) i poliakrylany (Carbomer).
 • Konserwanty – dbają o to by Twój kosmetyk nie przekształcił się w bombę biologiczną, gdyż dotykając go palcami codziennie dostają się tam drobne bakterie, grzyby, a niektóre z nich są chorobotwórcze i niebezpieczne po namnożeniu. Dzięki konserwantom rozwój tych bakterii zostaje powstrzymany i spokojnie możesz stosować swój preparat zgodnie z informacjami producenta. W grupie tej spotykamy Imidazolidinylurea, Ethylparaben,  Methylparaben, IodopropynylButylcarbamate, Methylisothiazolinone.

I na koniec wybierając kosmetyk nie słuchaj tylko opinii sprzedawcy, który najczęściej po prostu chce sprzedać Ci jak najwięcej. W drogeriach znajdujemy podział kosmetyków ze względu na wiek.

Wszak nie tylko metryka prawdę Ci powie, a dokładna analiza stanu skóry, a wiek biologiczny skóry poznasz po takich czynnikach jak:

 • ilość przebarwień
 • szorstkość, bądź z drugiej strony miękkość naskórka
 • działanie gruczołów łojowych
 • oznaki fotostarzenia się skóry
 • ilości zmarszczek powierzchniowych i głębokich

Każdy z nas, mając pewne osobiste predyspozycje zauważa oznaki starzenia się skóry. Intensywna regeneracja przyda się czasem zabieganej i zestresowanej 30-latce, a kuracja witaminą C poprawi poszarzałą przez zimę skórę 20-latki.

Skóra reaguje przecież nie tylko na nasze kolejne urodziny, ale również na porę roku, strefę klimatyczną, w której się znajdujemy, a także na funkcjonowanie hormonów w Twoim organizmie.

Jeśli pracujesz 10 godzin dziennie w klimatyzowanym biurze  musisz szczególnie dbać o stan nawilżenie Twojej skóry, bo inaczej zaczniesz mieć problemy z przesuszeniem i brakiem jędrności. Przyglądaj się Twojej skórze każdego dnia, bo prawidłowa jej pielęgnacja to Twoja inwestycja w przyszły, wciąż młody wygląd, a wnikliwa obserwacja pozwoli na dobranie właściwego kosmetyku.

Przecież Twój wiek może zostać Twoją tajemnicą.

Źródło: kosmopedia.orgbiochemiaurody.com.

Jak prawidłowo nakładac kolagen? Zobacz Tutaj >
Hello. Add your message here.