Resweratrol, flawonoidy – jak chronić skórę?
avatar

kolagen a suplementacja diety

Co jest ważne w pielęgnacji skóry?

kolagendlakobiet.pl

Najważniejsze słowo w prawidłowej pielęgnacji skóry to suplementacja. To jak wygląda nasza skóra zależy od tego, co ” włożymy” do środka, a nie od tego co nałożymy na zewnątrz skóry.

Dlaczego? Skóra posiada bariery ochronne, których nie jest w stanie pokonać żaden kosmetyk ( nasz polski kolagen jest tu prawdziwym wyjątkiem).

Dlatego chcąc mieć dobry wygląd skóry należy suplementować organizm. I to nie tylko dotyczy skóry. Ogólny stan naszego wyglądu, ale przede wszystkim zdrowia zależy od tego co włożymy do środka.

  • Dlaczego jesteśmy rozdrażnieni i nerwowi? – może brakować magnezu
  • Dlaczego mamy za mało czerwonych krwinek? – a może brakuje chelatowanego żelaza?
  • Osteoperoza? – a co z poziomem magnezu i wapnia?

Nie ma dobrej ochrony skóry bez antyoksydacji

Pierwszą grupą substancji przeciwstarzeniowych stanowią związki chroniące skórę przed wolnymi rodnikami, czyli tzw.antyoksydanty. Mają one zdolność łączenia się z ROS i uniemożliwiają im reakcję ze strukturami komórkowymi. Antyoksydanty można przyjmować doustnie oraz miejscowo.

Są to: witaminy A, C, E, antyoksydanty roślinne np. resweratrol oraz retinolu. Dla ochrony skóry przed starzeniem profilaktyka antyoksydacyjna może być właściwa.

Witamina C stymuluję produkcję kolagenu, przeciwdziała szkodliwym skutkom promieniowania UV na skórę oraz jest ko faktorem reakcji enzymatycznych związanych z produkcją tkani łącznej.

Ponadto wspomaga system immunologiczny, działając przeciwzapalnie, hamuje produkcję cytokin prozapalnych. Wspomaga również cykl przemian witaminy E.

Tokoferole (wit. E) z kolei, chronią przed wolnymi rodnikami lipidy błon komórkowych. Działają przeciwzapalnie i zwiększa wiązanie wilgoci w skórze. Antyoksydanty roślinne, to przede wszystkim flawonoidy, karotenoidy i polifenole.

Hamują działanie tlenu atomowego i aktywnych rodników tlenowych, takich jak aniony nadtlenkowe, rodniki hydroksylowe, rodniki nadtlenkowo-lipidowe i wodoronadtlenki.

Z kolei retinoidy odpowiadają za wychwytywanie i stabilizację reaktywnych form tlenu, chroniąc błony komórkowe komorek. Kwas retinowy ponadto stymuluje fibroblasty, przez co skóra jest bardziej nawilżona, zwiększa się jej grubość i elastyczność. Retinoidy pobudzają tworzenie nowych naczyń w skórze i hamują metaloproteazy macierzy zewnątrzkomórkowej chronią przed promieniowaniem UV.


Komentarze

Resweratrol, flawonoidy – jak chronić skórę? — 1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge