Menopauza, a kolagen

Zjawisko menopauzy dotyczy kobiet średnio w wieku 48-55 lat. Główną przyczyną menopauzy jest zaprzestanie produkcji estrogenów – hormonów płciowych produkowanych przez jajniki. Niestety to właśnie estrogeny mają największy wpływ na wygląd skóry każdej kobiety.

Obniżenie poziomu produkcji estrogenów prowadzi nieuchronnie do zmian w skórze:

  • Zanika naskórek,
  • spada napięcie i poziom nawilżenia skóry,
  • skóra staje się matowa,
  • pomarszczona, sucha.

Przyczyną tych zmian jest degradacja produkcji kolagenu, białka odpowiedzialnego za wygląd i napięcie skóry. Gwałtowne obniżenie produkcji estrogenów wpływa bezpośrednio na obniżenie produkcji kolagenu przez fibroblasty, komórki które są odpowiedzialne za ich produkcję.

 Estrogeny hamują obumieranie komórek naskórka, pobudzają też ich podziały, a tym samym procesy odnowy. Hormony te stymulują syntezę kolagenu, zmniejszając w ten sposób wiotkość skóry. Estrogeny wpływają również na produkcję kwasu hialuronowego, utrzymując w ten sposób właściwy stopień nawilżenia skóry.

Naukowcy podają, że ilość włókien kolagenowych obniża się nawet o 30-35 % w ciągu pierwszych 5 lat menopauzy. Najgorzej jest w pierwszych 6 miesiącach. To wtedy gwałtownie zmienia się wygląd skóry, przerzedzają się włosy. Utrata czynności produkcji estrogenów powoduje też zmiany w układzie krążenia – słabnie odporność naczyń krwionośnych, rozpoczyna się proces rzeszotowienia kości – osteoperoza. Głównym składnikiem naczyń krwionośnych i kości jest kolagen, którego ilość gwałtownie spada. Zaczyna się trudny okres dla każdej kobiety.

Zmiany te są bezpośrednio powiązane z naturalnym mechanizmem cyklu życia kobiety. Zanika produkcja estrogenów co ma bezpośredni wpływ na produkcję kolagenu odpowiadającego za wygląd skóry, stan naczyń krwionośnych, gęstość kości. To kolagen jest głównym składnikiem każdej komórki naszego ciała, więc nagły spadek produkcji kolagenu o 30% pozostawia spustoszenie w wyglądzie, samopoczuciu i kondycji każdej kobiety.

Objawy menopauzy

W sferze umysłu to rozdrażnienie, ciągła zmiana nastrojów, nieuzasadnione lęki i napady złego nastroju. Zewnętrzne objawy to głównie: zmarszczki, sucha skóra, przerzedzone włosy, bóle stawów, kości, sztywnienie kręgosłupa. Wszystkie te procesy wiążą się ściśle z utratą kolagenu, spadkiem jego produkcji. Tak mówią przeprowadzone badania naukowe.  Osłabia się wzrok, szybciej odczuwamy zmęczenie.

Hormony, suplementacja

Jak sobie radzić w tym trudnym okresie? Powszechna jest terapia hormonalna zwiększająca poziom estrogenów. Główną przyczyną tych wszystkich zjawisk menopauzy jest jednak spadek o 30% produkcji kolagenu. Dobór odpowiedniej suplementacji, uzupełnienie poziomu kolagenu wartościowymi produktami, o dużej przyswajalności i zawartości czystego kolagenu w znacznym stopniu obniża dolegliwości i objawy menopauzy. W połączeniu z odpowiednią dietą, ruchem na świeżym powietrzu pozwala na znaczne obniżenie skutków menopauzy.

MENOPAUZA

Można zachować zdrowy wygląd skóry, piękne, lśniące włosy, pozbyć się nagłych uderzeń ciepła, rozdrażnienia przez właściwą suplementację organizmu wartościowym kolagenem, witaminą E, minerałami i aminokwasami. Działanie takie pozwala tysiącom kobiet ograniczyć skutki menopauzy, żyć w dobrej kondycji przez kolejne lata.

Sprawdź – kolagen na skutki menopauzy >>>


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge