Kolagen – dlaczego jest tak ważny?

Kolagen – co to jest?

To zbiór łańcuchów aminokwasów. To podstawowe białko budulcowe. Znajduje się w całym organizmie. W gałce ocznej, stawach, kościach, mięśniach. Kolagen to płyn w którym „pływają” wszystkie narządy wewnętrzne.

Produkcją kolagenu zajmują się komórki zwane fibroblastami. To od wielkości produkcji naszego kolagenu zależy np. wygląd naszej skóry. Im więcej kolagenu produkujemy tym stan naszej skóry jest lepszy. Wystarczającą ilość kolagenu zdrowy organizm produkuje do 25 roku życia.

To dlatego nastolatki, a potem dwudziestokilkulatkowie wyglądają dobrze. Ich skóra jest napięta i gładka. Po 25 roku bilans roczny produkcji kolagenu zaczyna się zmieniać na niekorzyść.

Kolagen do czego jest potrzebny?

http://kolagendlakobiet.pl/kolagen-nazmarszczki

Odpowiada za utrzymanie całego organizmu w dobrej kondycji. Pierwsze oznaki starzenia się skóry, pierwsze zmarszczki to znak, że produkcja kolagenu jest mniejsza niż zapotrzebowanie. Kolagen podlega ciągłej wymianie. Produkujemy go i zużywamy. Skóra twarzy potrzebuje około 110 dni by wymienić cały kolagen.

Dobrze „usieciowany” mocny i gęsty kolagen chroni nasze komórki przed patogenami. Gdy włókna zaczynają się rozciągać, sieć kolagenowa staje się luźniejsza – skóra zapada się i powstają zmarszczki.

Podobnie jest z tkanką łączną. Jeżeli ubywa kolagenu, z czasem pojawiają się sztywność stawów, bóle kolan, pleców. Utrzymanie prawidłowego stanu kolagenu wydaje się jednym z podstawowych wymogów prozdrowotnych i profilaktycznych.

 

Co niszczy kolagen?

Promienie słoneczne nie służą kolagenowi. W naszej kulturze opalona skóra kojarzy się ze zdrowiem, dobrym samopoczuciem i dobrym wyglądem. Ale to nie jest fakt. Azjatki od najmłodszych lat unikają nadmiernej ekspozycji słonecznej, chronią skórę przed nadmiernym działaniem słońca. Wiedzą, że promienie słońca wysuszają skórę, niszczą włókna kolagenu.

Opalenizna przemija, ale zostawia nieodwracalne szkody. Skóra staje się sucha, pomarszczona. Oczywiście, ze względu na witamnę D słońce jest potrzebne ludziom, ale w rozsądnych ilościach.

Zła dieta to kolejne zagrożenie dla kolagenu. Nadmierne spożycie wszechobecnego cukru prowadzi do tzw. glikacji kolagenu. To proces, który „szatkuje” kolagen, tnie go i niszczy.

Unikanie nadmiaru cukru w pożywieniu służy nie tylko utrzymaniem prawidłowej wagi, ale chroni kolagen przed zbyt szybkim zniszczeniem.

Jak chronić kolagen?

Aktywnośc fizyczna, ruch na świeżym powietrzu, spacer po lesie, rower, pływanie – te wszystkie aktywności pobudzają organizm do produkcji kolagenu. Zbilansowana dieta to kolejny ważny element w utrzymaniu prawidłowego kolagenu.

Bóle stawów, zmarszczki, sztywne stawy – można te przypadłości odłożyć w czasie. Starzenie sie organizmu jest nieuchronne. To normalny proces, możemy go odsunąc w czasie. I takie zadanie ma właśnie wzmacnianie kolagenu ustrojowego.

Jak uzupełniać kolagen?

Kiedyś wystarczyła dobra dieta. Produkty zawierały wystarczające ilości łatwo przyswajalnego kolagenu. Ryby, galarety, drób, mięso – to wystarczyło. Dzisiaj produkcja żywności to proces fabryczny. O dobrą żywność jest coraz trudniej. Procesy produkcji wymagają długiego terminu przydatności do spożycia. Żywność jest faszerowana chemią spożywczą. Traci swoje wartości odżywcze.

kolagen a suplementacja dietyNie można liczyć na prawidłowe pozyskanie kolagenu z codziennej diety. Jest to możliwe, ale wymaga codziennej staranności i wyższych kosztów. Mało kto z nas ma na to czas i cierpliwość.

Pozostaje więc codziennna supelmentacja. Często słyszymy pytania: Jak długo suplementować kolagen? To jest tak jak z jedzeniem. Najlepiej codziennie. Dobry, aktywny kolagen dostarczony w formie kapsułek zostanie w całości wykorzystany przez organizm. Większość z nas ma deficyt. Kolagen to naturalny pokarm dla każdej naszej komórki. Odżywia, utrzymuje komórki w dobrej kondycji. Jest niezbędny w codziennej diecie.

Kolagen – uzupełnianie to dzisiaj konieczność.

 

 

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge