Kolagen dla dociekliwych

To od nas samych zależy jaka jest i jaka będzie jakość naszego życia.i o tym jest ten artykuł.

Wiedza dla dociekliwych – Kolagen naturalny 

Colla – klej, gennao – rodzić. Klejorodny w tłumaczeniu z greki. To słowo oddaje funkcję kolagenu będącego białkiem s p a j a j ą c y m elementy komórkowe, umożliwiającym powstanie z pojedynczych komórek tkanek i narządów. Kolagen przez całe życie organizmu pozostaje w stałej wymianie. Najtrwalszy jest w kościach, gdzie wymiana następuje co rok, zaś najmniej trwały w wątrobie, gdzie trwa to miesiąc.

Kolagen to białko proste, zbudowane wyłącznie z aminokwasów, należące do białek włóknistych, czyli mówiąc ściśle, fibrylarnych skleroprotein. Zbudowany jest z długich, spiralnych łańcuchów peptydowych, w których występuje od 19 do 105 aminokwasów. Najważniejsze z nich to: prolina, glicyna, hydroksyprolina i hydroksylizyna, przy czym ostatnie dwa nie występują praktycznie w białkach innych.

Z kolei aminokwasy zbudowane są z pierwiastków węgla, tlenu i wodoru, wchodzących w reakcje z atomami azotu. Połączenie się co najmniej stu aminokwasów prowadzi do powstania łańcucha polipeptydowego. Tak rodzi się białko. Tak powstaje również kolagen.

W przypadku kolagenu, skład aminokwasowy jego łańcuchów powoduje, że tworzą one spiralę przybierającą kształt przestrzenny i nazywaną s u p e r h e l i s ą.

Istotną cechą superhelisy kolagenowej jest powtarzająca się sekwencja trzech reszt aminokwasowych, o ogólnym wzorze _X_Y_Z , gdzie reszty Y i Z wbudowane są w łańcuch polipeptydowy. Spirala łańcucha białka podtrzymywana jest przez słabe wiązania wodorowe. Wiązania te w kolagenie stanowiącym skład żywego organizmu mogą ulec zerwaniu w okresie choroby, np. w ostrych stanach zapalnych.  Jest to jeden z powodów nieuchronnej śmierci  człowieka, gdy temperatura jego ciała przekroczy 42ºC.

Z tego samego powodu kolagen uzyskany z ryb słodkowodnych, despiralizuje się powyżej temperatury ich naturalnego środowiska.

 

Kolagen molekularny uporządkowany jest tak, jak na rysunku górnym. Nikt i nigdzie poza warunkami laboratoryjnymi nie dysponuje do celów kosmetycznych potrójnymi helisami kolagenu, które właściwe są tylko organizmom żywym. Po ich opuszczeniu – zawsze dotąd zamieniały się w kłębek statystyczny białek (np. po hydrolizie).

W Kolagenie Naturalnym molekuły utrzymują struktury przestrzenne (3 – helisy) a cała masa protein wiążących wodę ma postać naturalnego żelu.
Na tym właśnie polega genialność polskiego wynalazku.

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge