Kolagen, a długość życia

kolagen, kolagen naturalnyKlucz do sekretu eliksiru młodości znajduje się jednak w proteinach !!!

Kolejne sensacyjne odkrycie, przybliżające ludzkość do opracowania realnego eliksiru młodości opisywane jest coraz śmielej w periodykach medycznych. Głównie w USA.

Nauka wie od pewnego czasu, że w mózgu ludzkim znajduje się obszar, który kontroluje wzrost całego naszego organizmu oraz reguluje metabolizm. Podwzgórze, bo o nim mowa, jest niewielkie, ale ma ogromny wpływ na funkcjonowanie ustroju. To ten bowiem fragment mózgu zawiaduje termoregulacją (utrzymuje stałą temperaturę ciała), gospodarką wodną (dba o to, żeby chciało nam się pić, kiedy organizm potrzebuje wody), apetytem na jedzenie, snem i czuwaniem, preferencjami i reakcjami seksualnymi oraz gospodarką hormonalną.

Jak się właśnie okazało – jest to również miejsce, od którego uzależnione jest to, jak szybko się starzejemy i w jakiej kondycji pozostaje nasz kolagen ustrojowy, a więc i cała tkanka łączna na przestrzeni kolejnych l at życia.

Dong Sheng Cai, fizjolog z nowojorskiego College’u Medycznego Alberta Einsteina, śledził aktywność kompleksu białkowego oznaczonego jako NF-κB w mózgach myszy. Ta proteina kontroluje transkrypcję DNA, bierze udział w powstawaniu reakcji zapalnych oraz reakcji organizmu na stres.

Obserwacje aktywności tego białkowego kompleksu wykazały, że staje się on też bardziej aktywny w podwzgórzach myszy starszych. Aktywność jego rośnie przy tym wraz z wiekiem.

Dalsze badania sugerują, że NF-κB pomaga określić, kiedy u myszy pojawią się oznaki starzenia. Zwierzęta żyły dłużej niż normalnie, gdy wstrzyknięto im substancję (enzym, czyli także białko) która hamuje aktywność NF-κB w komórkach odpornościowych zwanych mikroglejem w podwzgórzu. Natomiast myszy, które otrzymały substancję działającą odwrotnie – stymulującą tenże kompleks białkowy – zmarły wcześniej.

– Mamy niezbity naukowy dowód na to, że na starzenie się całego organizmu wpływa bezpośrednio kondycja tkanki łącznej, zaś na jej z kolei kondycję wpływ wywiera aktywność konkretnych protein – wyjaśnia Cai.

Badania nowojorskich naukowców wykazały również, że białka kompleksu NF-κB wpływają nie tylko na długość życia, ale i na zdolności poznawcze oraz ogólny stan zdrowia. Zwierzęta, którym podano inhibitor (substancję hamującą działanie), wypadły lepiej w testach oceniających sprawność ruchową i poznawczą. Myszy te znacznie dłużej zachowały też grubość skóry i kości oraz sprężystość tkanki łącznej. Odwrotnie wyglądały rezultaty u myszy, u których aktywowano kompleks NF-κB – te zwierzęta szybciej podupadały na zdrowiu.

– Większość poprzednich badań skupiała się na prostej obserwacji długości życia myszy w obu grupach – wyjaśnił magazynowi „Nature” komentujący nowe badania Richard Miller, patolog z Uniwersytetu Michigan w Ann Arbor. – Przyjrzenie się poszczególnym funkcjom organizmu w zależności od tempa starzenia to bardzo dobry pomysł. Ma to tym większe znaczenie, że zaobserwowano realne zahamowanie ogólnoustrojowego starzenia.

Substancja, którą podawano myszom w celu zahamowania aktywności NF-κB w mikrogleju podwzgórza, działała za pośrednictwem enzymu oznaczonego jako IKK-β. Enzym ten aktywuje kompleks NF-κB.

Zahamowanie jego działania we wszystkich obszarach mózgu spowodowało wydłużenie życia myszy nawet o 23 proc. Wyniki uzyskane przez nowojorski zespół naukowców poruszyły innych biologów.

– To ogromny przełom w badaniach nad starzeniem – skomentował dla „Nature” David Sinclair, biolog molekularny z Uniwersytetu Harvarda. – Zwłaszcza, że kluczowym odkryciem jest przeciw starzeniowe działanie NF-κB nawet w przypadku myszy w średnim wieku.

Zdaniem środowiska naukowego badania zespołu dr Dong Shenga Cai wymagają kontynuacji i prawdopodobnie staną się inspiracją dla kolejnych odkryć związanych z próbami zahamowania starzenia również u ludzi.

Nie tyle chodzi przy tym jednak o stricte wydłużenie długości naszego życia, co przede wszystkim o walkę z chorobami, które pojawiają się wraz z wiekiem w konsekwencji ogólnego osłabienia tkanki łącznej, które jest – jak wiadomo – skutkiem przewagi procesów degradacji kolagenu ustrojowego nad procesami jego syntezy.

źródło: colway.net.pl

Jakość i długość naszego życia zależy więc od jakości
kolagenu i kolagenu naturalnego(ustrojowego).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge