Jak zwiększyć kolagen?
avatar

To dobre pytanie. Jak zwiększyć kolagen? Warto to sobie przypominać

kak-ukrepit-immunitetOd tego jaki masz poziom kolagenu dużo zależy  Dlaczego tak jest?

Wraz z wiekiem, a dokładnie po 25 roku życia, tracimy zdolność wytwarzania substancji wspomagającej elastyczność skóry i odpowiednie działanie ścięgien.

 • Objawami tego procesu są nie tylko szybciej pojawiające się oznaki starzenia, ale co gorsza, osłabiona odporność i rozliczne, inne problemy zdrowotne. 
 1. W skrajnych przypadkach zaburzenia podaży kolagenu, bo o nim oczywiście mowa, mogą skutkować:
 2. już nie tylko brzydkimi zmarszczkami,
 3. lecz np. ryzykiem wypadania dysków międzykręgowych,
 4. zerwania ścięgien czy naderwania więzadeł.
 • Już choćby z tego względu niezwykle istotne są starania o poprawę zasobów i kondycji naszego kolagenu ustrojowego.

Aby nie był to po prostu tekst reklamowy, wspomnijmy, że

z pomocą przychodzi nie tylko:

 

kolagendlakobiet.pl Kolagen Naturalny Platinum

Kolagen Naturalny Platinum

kolagen w tabletkach

Kolagen w kapsułkach Colvita

colamid K2

Colamid K2 MK7 D3

 

 

 

 

 

 

Jak uzupełniać kolagen z jedzenia?

Niedobór kolagenu możemy uzupełniać także dzięki odpowiednio dobranej diecie. Produkty spożywcze, na które warto zwrócić uwagę :

 •  galaretki owocowe,
 • galaretki warzywno-mięsne,
 • ryby w galarecie, auszpiki,
 • podroby i golonki.

Należy jednak zachować umiar w konsumpcji tego typu dań, ponieważ tłuszcz czy cukier z takich posiłków w zbyt dużym stężeniu, mogą pogorszyć stan naczyń krwionośnych, podwyższyć poziom cholesterolu, a także wywołać stan zapalny.

Dla procesów kolagenogenezy o wiele ważniejsza jest systematyczność dostaw aminokwasów anabolizujących, niż masa takiego pokarmu do spożycia.

Na szczególną uwagę zasługuje aminokwas prolina, niezbędny do syntezy kolagenu. Wymagana ilość proliny, która wspomaga regenerację chrząstek, stawów czy kości w stanach osłabienia lub choroby, to ok. 4 g na dobę. Na taką wartość składa się np. 100 g nóżek wieprzowych, a na dokładkę porcja galaretki owocowej (200 g).

Ważne jest również, aby kontrolować odpowiedni poziom witaminy C w organizmie. To dzięki niej bowiem zamykają się hydroksylacją proliny procesy kolagenogenezy i znacznie szybciej następuje produkcja oraz odbudowa włókien kolagenowych.

Doskonałym uzupełnieniem wyżej opisanych działań będzie spożywanie produktów zawierających aminokwasy (np. jajka, fasola, nasiona), antyoksydanty oraz „dobre” tłuszcze.


Komentarze

Jak zwiększyć kolagen? — 2 komentarze

 1. Spodziewałem się reklamy, a tutaj rzeczowe porady! Dokładnie tak jak w artykule. Ja polecam szczególnie galaretki. Odpowiednio dodana żelatyna, do mięska z rosołu. Coś cudnego.

 2. Dlaczego lekarze o tym nie mówią??? Każą zrobić zdjęcie rtg i kierują na operację biodra.. Czy nie lepiej zalecić codzienne spożywanie żelatyny (tanie i skuteczne).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge